Ogłoszenia

Niedziela, 5 kwietnia 2020 r.

2019-11-09

 

 

Pobierz "Wiadomości Katedralne" z 5 kwietnia 2020 r. (wersja do druku)

Pobierz tekst modlitwy błogosławieństwa wielkanocnego stołu (wersja do druku)

 

 1. Dziś Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

 2. Na mocy zarządzenia Metropolity Katowickiego z dnia 25 marca 2020 roku:
  Archikatedra pozostaje otwarta na indywidualną modlitwę w dni powszednie w godzinach 6.30-17.00, a w niedziele w godzinach 13.00-19.00. Od Niedzieli Palmowej do II Niedzieli Wielkanocnej włącznie ustaje wieczna adoracja Najświętszego Sakramentu.
  Msza święta w dni powszednie będzie celebrowana o 18.00 bez udziału wiernych. Można w niej uczestniczyć dzięki transmisji Radia eM. Będzie ona koncelebrowana we wszystkich przyjętych na dany dzień intencjach [zobacz porządek nabożeństw].
  Msze święte niedzielne celebrowane będą o 9.00, 10.30 i 12.00 bez udziału wiernych. Można w nich uczestniczyć dzięki transmisjom radiowym, telewizyjnym i internetowym [zobacz plan transmisji]. Będą one koncelebrowane we wszystkich przyjętych na daną niedzielę intencjach [zobacz porządek nabożeństw]. Ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc prolonguje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Obowiązuje ona do odwołania.
  Triduum Paschalne, Wigilia Paschalna, Msze święte w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Wielkanocny Poniedziałek celebrowane będą bez udziału wiernych.
  Nie będzie możliwości skorzystania z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie (spowiedź). Zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (w obecnej sytuacji po ustaniu niebezpieczeństwa pandemii i zakomunikowaniu tego nowym zarządzeniem Arcybiskupa Katowickiego). W sytuacjach wyjątkowych prosimy o telefoniczny kontakt z parafią.

 3. Gorąco zachęcamy do korzystania z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy świętych oraz celebracji Wielkiego Tygodnia z katowickiej archikatedry. Zapraszamy do duchowej łączności na modlitwie. W Niedzielę Palmową transmisja Mszy świętych: o 9.00 w Telewizji TVS oraz w internecie, o 10.30 w internecie, o 12.00 transmisja Radia eM, Radia Katowice oraz internetowa. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek o 18.00 transmisja Radia eM, oraz internetowa. Wigilia Paschalna celebrowana w Wielką Sobotę o 21.00 transmitowane będzie przez Radio eM, Radio Katowice oraz w internecie. W Niedzielę Wielkanocną o 9.00 transmisja w Telewizji TVS oraz w internecie, o 10.30 transmisja Radia Katowice, Radia Em oraz internetowa, o 12.00 transmisja internetowa.

 4. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zachęcamy wiernych do zachowania wstrzemięźliwości - zgodnie z tradycją  - także w Wielką Sobotę do Mszy św. Wigilii Paschalnej. W Wielki Piątek zaplanujmy również adorację krzyża we własnych miejscach zamieszkania - indywidualnie lub w gronie rodzinnym. Można to uczynić przez modlitwę, przyklęknięcie przed krzyżem, zapalenie przy nim świecy.

 5. Przy kaplicy św. Antoniego oraz na naszej stronie internetowej znajduje się tekst modlitwy, której można użyć aby pobłogosławić pokarmy na wielkanocne śniadanie [pobierz]. Nie odbędzie się w katedrze tradycyjne, wielkosobotnie błogosławieństwo pokarmów.

 6. W tym samym miejscu wyłożone zostały paschaliki na wielkanocny stół. Ofiarę za nie można złożyć do umieszczonej tam skarbony. Zebrane środki w całości przeznaczone są na cele charytatywne. Znajdziemy tam również najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa Niedzielnego” oraz Wiadomości Katedralne.

 7. Na stronie internetowej parafii katedralnej znajduje się - wersja gotowa do wydruku - naszej gazetki [pobierz]. Prosimy serdecznie, by wydrukować ją i dostarczyć mieszkającym w sąsiedztwie osobom starszym, szczególnie tym, którzy są na co dzień zaangażowane w życie naszej wspólnoty, a nie mają dostępu do internetu lub nie obsługują komputera. Serdecznie zachęcamy do tego gestu miłosierdzia.

 8. Osoby, które prenumerują czasopismo “Słowo wśród nas” mogą odebrać numery na kwiecień i maj w kancelarii parafialnej. 

 9. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które złożyły ofiarę na cele kultu religijnego, wpłacając ją na konto parafialne. Wobec faktu celebrowania Eucharystii bez udziału wiernych to bezcenna inicjatywa. Pozwala ona na właściwe, bieżące utrzymanie pierwszego kościoła Archidiecezji Katowickiej. Wszystkim darczyńcom - serdeczne Bóg zapłać! Numer konta można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii, staje się ono w tym trudnym czasie “wirtualną skarboną katedry”. W intencji wszystkich darczyńców i ich rodzin zostanie odprawiona Msza święta w niedzielę Wielkanocną o 10.30.

 10. Codziennie o 20.30 odmawiajmy wspólnie różaniec o ustanie pandemii. O 20.15 wzywają nas do modlitwy katedralne dzwony. Zapraszamy wszystkich do duchowej łączności! 

 11. Na owocne przeżywanie Wielkiego Tygodnia oraz Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego niech nam wszystkim Bóg błogosławi.

 

Na skróty

Dane teleadresowe

Plebiscytowa 49A,
40-041 Katowice
katedra@archidiecezjakatowicka.pl
+48 (32) 251 21 96

Konta bankowe-ofiary

PKO BP I Oddział Katowice
ul. Damrota 23 40-022 Katowice
Wpłaty w złotych:
numer konta:
20 1020 2313 0000 3002 0019 1494
Wpłaty w euro:
numer konta:
PL 08 1020 2313 0000 3702 0522 9838
BIC (Swift): BPKOPLPW