Pomoc Ukrainie

Jako parafia katedralna włączamy się w konkretną pomoc uchodźcom z Ukrainy. Co robimy? 

2022-03-23

Jak pomaga Katedra? 

(a) Możliwość spowiedzi w języku ukraińskim. W ramach pomocy duchowej naszym Siostrom i Braciom z Ukrainy zorganizowaliśmy posługę w katedralnym konfesjonale w języku ukraińskim. W każdy piątek w godzinach 11:00-13:00 spowiada ks. Wołodymyr Lytvyniv.

(b) Zbiórka darów materialnych. Trwa akcja koordynowana przez Caritas Paczka dla Ukrainy. Brakuje żywności, środków higienicznych, opatrunków. Ideą akcji jest przygotowanie gotowej paczki przez polskie rodziny, wspólnoty parafialne, Szkolne Koła Caritas dla rodzin na Ukrainie, bądź przekazywane na miejscu uchodźcom z Ukrainy, którzy nie posiadają środków do życia. Paczkę należy przygotować według konkretnej listy 34 produktów, która jest dostępna w na stronie diecezjalnej Caritas oraz umieszczona na ulotkach, które będą rozdawane po liturgii. Prosimy o zakupienie wyłącznie wskazanych produktów, umieszczenie ich w kartonowym pudle o wymiarach: szerokość 53 cm x głębokość 40 cm x wysokość 26 cm (lub zbliżone). Masa paczki powinna wynosić max. 16-18 kg. Do paczki wkładamy również list napisany po ukraińsku, którego treść jest do pobrania ze strony internetowej Caritas. Kartony powinny być wytrzymałe i zamykane od góry. Prosimy o niezaklejanie zamknięcia paczki. Gotowe paczki przekazujemy do parafii katedralnej w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 11:00-12:00 oraz 17:00-18:00. Jeśli nie są państwo w stanie samodzielnie przygotować takiej paczki, prosimy o przynoszenie darów materialnych luzem, ale wyłącznie tych, które zostały umieszczone na liście produktów potrzebnych. Przyjmować je będą wolontariusze w oznakowanym pomieszczeniu, przy wejściu na probostwo. Wolontariusze przekażą zgromadzone paczki do odpowiedniego ośrodka Caritas, skąd zostaną dostarczone do potrzebujących. Na chwilę obecną nie są potrzebne ubrania. Dzięki pomocy Darczyńców i Wolontariuszy już 150 tego rodzaju paczek wyszło z naszej parafii.

(c) Miejsce pobytu dla uchodźców. Osoby gotowe do tego rodzaju pomocy prosimy o kontakt telefoniczny z parafią katedralną: 32 251-21-96. Relokacja uchodźców będzie koordynowana przez Śląski Urząd Wojewódzki. Przyjmowanie uchodźców odbywa się na koszt przyjmującego, który zabezpiecza nocleg, media oraz wyżywienie. Prosimy zatem o rozważne podejmowanie decyzji według własnych możliwości finansowych.

(c) Pomoc językowa. Uruchomiliśmy podstawowy kurs języka polskiego. Odbyło się już pierwsze spotkanie. Kolejne będzie miało miejsce we wtorek, 5 kwietnia br. o godz. 17.30 w salce nr 3 przy Katedrze.

(e) W niedzielę 27 marca odbyło się spotkanie naszych przyjaciół z Ukrainy. Podczas spotkania przy herbacie i śląskim kołoczu, przekazaliśmy im informację na temat form pomocy dostępnych w naszej parafii: pomoc materialna (żywność, środki czystości, podstawowe lekarstwa itd.), pomoc duchowa w formie spowiedzi po ukraińsku, podstawowy kursu języka polskiego. Zaprosiliśmy do wspólnej modlitwy o pokój i integracji ze wspólnotą parafii katedralnej. W związku z pozytywnym odbiorem i pragnieniem integracji wyrażonym przez naszych gości, planowane jest kolejne spotkanie. Szczegóły wkrótce.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Lista produktów:

makaron
ryż/kasza
cukier
konserwy/puszki mięsne/pasztet
herbata (40 torebek)
pieczywo chrupkie
mleko UHT
zupy Instant
owsianki instant
orzechy/bakalie
batony energetyczne/owsiane
paluszki,krakersy
dania gotowe o długim terminie
kaszki dla dzieci
słoiczki dla dzieci
soczki dla dzieci (w opakowaniu plastikowym)
musy owocowe 
biszkopty
szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci
papier toaletowy
chusteczki higieniczne (wagon)
chusteczki nawilżone
podpaski
mydło w kostce
szczoteczki do zębów
pasta do zębów
żel pod prysznic (zapach uniwersalny)
szampon (unisex)
plastry z opatrunkiem do cięcia
woda utleniona
grzebień/szczotka do włosów
żel antybaktryjny
świeca
zapałki
 środki przeciwbólowe (dostępne w aptece)

Na wczoraj, dziś i jutro

Dane teleadresowe

Plebiscytowa 49A,
40-041 Katowice
katedra@katowicka.pl
+48 (32) 251 21 96

Konta bankowe-ofiary

PKO BP I Oddział Katowice
ul. Damrota 23 40-022 Katowice
Wpłaty w złotych:
numer konta:
20 1020 2313 0000 3002 0019 1494
Wpłaty w euro:
numer konta:
PL 08 1020 2313 0000 3702 0522 9838
BIC (Swift): BPKOPLPW